Jak už jsme avizovali, ohledně způsobu řešení městských investic jsme oslovili ty, kdo k nim mají blízko profesně, nebo z vůle voličů mají k životu v našem městě co říci (či k tomu ve volbách měli blízko). Dnes vám přinášíme novou rundu odpovědí.
Dalším, kdo vyslyšel naši výzvu, byl pan Martin Klika.
MY Litvínov: V blízké budoucnosti naše město chystá dvě zásadní investice – nový bazén na Koldomu a nový most nad Mezibořskou ulicí. Jejich společné náklady jsou odhadovány zhruba na 260 milionů Kč. Ani na jeden projekt přitom nebyla vyhlášena veřejná architektonická soutěž. Namísto transparentního výběru z několika architektonicky, finančně a funkčně konkurenčních návrhů bude veřejnost pravděpodobně postavena před hotovou věc s možností pouze dílčích připomínek. Obě nákladné stavby přitom na desítky let zásadně ovlivní tvář města. Domníváte se, že jde v tomto smyslu o správný postup?
Martin Klika: S vyhlášením architektonické soutěže na nový most vám rozumím, ale dostali jsme (jako opozice) informace, že pokud se most nezačne v roce 2016 opravovat, tak se bude muset v roce 2017 uzavřít. Pokud by probíhalo nové územní řízení na odstranění mostu nebo zcela nový most, tak dojde k daleko delším lhůtám než pouze při rekonstrukci stávajícího. Proto jsme se jako zastupitelé za ČSSD dohodli na této variantě a podpořili tento návrh vedení města. Sám z osobní zkušenosti z vedení města vím, jak je složité připravit projektovou dokumentaci a například žádat o dotaci na takto náročnou investiční akci.
U nového bazénu vím, že je již připravená studie proveditelnosti a projektová dokumentace se bude teprve připravovat. Z mého pohledu si myslím, že ing. Otcovský pro přípravu této investiční akce dělá maximum. Otázka je, zda vyhlášení architektonické soutěže neprodlouží celou investiční akci o další roky a bazén ve městě do té doby nebude uzavřen (z důvodu havarijního stavu) a v Litvínově nebude v provozu ani starý a ani nový bazén.
Postup města (na základě rozhodnutí zastupitelstva) je správný. Bohužel, je to cesta kompromisu v rámci celého zastupitelstva. Můžu s některými návrhy nesouhlasit, ale rozhodlo zastupitelstvo, jako nejvyšší orgán města.
Projekty jsou v tuto chvíli pouze na papíře. Pokud existuje možnost jejich úpravy tak, aby veřejná soutěž proběhla – měla by taková změna vaši podporu?
Pokud bych měl změnu podpořit, tak chci vědět přesné termíny na přípravu, realizaci popřípadě možnost dotace na tyto investiční akce.
Srovnejme si nyní Litvínov a město Litomyšl. Historická Litomyšl je zapsána v UNESCO, přesto je i novodobou ikonou české městské architektury, neboť se právě díky soutěžím či pečlivému výběru předních českých architektů rozvíjí o další krásné stavby. Litvínov marně přemýšlí, jak chřadnoucí město zatraktivnit pro vlastní obyvatele i návštěvníky, leč zatím jsme nezaznamenali byť jediný pokus podobný třeba zmiňované Litomyšli. Čím to je? A co by se mělo změnit, abychom se i u nás dočkali staveb, na něž budeme pyšní, na něž se lidé budou jezdit dívat?
S vaším názorem nesouhlasím, rozhodně se již dost investičních akcí povedlo, které jsou pro lidi atraktivní. Zámek v Litvínově, základní umělecká škola v Citadele, komunitní knihovna v Litvínově, rekonstrukce sportovní haly na Koldumu, ve spolupráci s městem Meziboří – rekonstrukce atletického stadionu na Meziboří (slouží pro atletický klub z Litvínova).
Já za sebe musím říct, že lidem, kteří přijedou do Litvínova právě doporučuji návštěvu Valdštejnského zámku.
Děkujeme za rozhovor.
0 komentářů