Naše akce a projekty

Knihobudka

Do letního kina se v Litvínově už nějakou dobu nechodí. A byť občas areál na Loučkách hostí koncert, stará pokladna po většinu času zela prázdnotou.

Opuštěnému přístřešku jsme se proto po domluvě s majitelem rozhodli vdechnout nový život.

Za pomoci řady přátel a příznivců jsme jej postupně proměnili na první litvínovskou knihobudku. Veřejně dostupnou knihovničku, do níž může každý věnovat libovolnou knihu, stejně jako si pro svou potřebu nějaký svazek vypůjčit.

A co vy? Už jste četl nový díl Žlutého ďábla, šejku Peterko?

 

Park Citadela

Koncem devadesátých let započala před litvínovským kulturním centrem Citadelou stavba supermarketu Billa.

Vzdor občanským protestům jí padlo za oběť nejen několik vzrostlých buků, ale i celé travnaté prostranství sloužící lidem k odpočinku. 

Slibovaný park na střeše obchodu nebyl nikdy plně realizován.

Roky neudržovaná a věčně sežehnutá tráva byla smutným mementem brutálního zásahu do veřejného prostoru.

Na přelomu let 2015 a 2016 jsme se toto místo rozhodli v rámci možností aspoň částečně kultivovat tak, aby lidem zase dělalo byť třeba jen trochu radosti.

 

Šalupa Zálužka

Slyšeli jste někdy o severočeském Moři klidu? Že ne? Měli byste. 

Na rozdíl od krátkozrakých a prostoduchých plánů těžařských společností spočívajících v zahrabání těžebních jam formou banálních rekultivací nabízí vpravdě epochální vizi –  vytvořit pod svahy Krušných hor moře.

Znáte snad jiný podobně velkolepý nápad lépe hodný potenciálu našeho národa?  My ne. A proto jsme takovou výzvu nemohli oslyšet. 

V oddechové zóně Nové Záluží jsme proto v rámci realizace stavby dalby a šalupy započali s přípravami kotviště poblíž budoucí promenády.

Již nyní se těšíme, jaký výhled odsud jednou bude na zatopený Jiřetín, Louku, Most, chemické závody a vůbec další místa a města našeho krásného kraje, to vše s možností vyhlídkových plaveb.

Přijďte se podívat i vy. A děti vezměte s sebou.

Veřejný prostor

Opakovaně otevíráme a podporujeme debatu o veřejném prostoru města Litvínova.

Mezi naše aktivity patří například Veřejná výzva ve věci rekonstrukce litvínovského nádraží směřovaná hejtmanovi kraje nebo Otevřený dopis zastupitelstvu týkající se architektonicky osvíceného přístupu k plánovaným stavbám města. 

Vedli jsme také rozhory se zástupci místních politických sdružení či městského úřadu týkající se architektonických soutěží, veřejného prostoru či městské zeleně

Prostřednictvím sociálních sítí se snažíme inspirovat veřejnost zajímavými realizacemi z jiných měst, ze světa. Vyhlásili jsme též anketu o nejkrásnější výlohu města

Věříme, že i díky naší iniciativě a účasti v porotě budou mít obyvatelé Litvínova vbrzku elegantní nový most či smuteční síň vzešlé z architektonických soutěží.

Besedy, soutěže a tak

Čas od času se s námi můžete potkat i na akcích pořádaných městem či dalšími spolky.

Na Májových nebo Valdštejnských slavnostech organizujeme soutěže pro děti. Jednou hledají detaily z fotek vprostřed města, jindy malují svou verzi budoucího Litvínova. Vařili jsme také polévky v chudeřínském parku. 

I my sami však býváme pořadateli. V klubu Ponorka promítáme snímky se sociální, kulturní či ekologickou tématikou. To vše s navazující a často živou debatou napříč různorodým spektrem názorů. 

Ukliďme Česko

Pravidelně se přidáváme k akci Ukliďme Česko a nebojíme se umazat. Nejčastěji nás najdete v zeleni na periferii Litvínova, jak pytlujeme binec. 

A kde všude už jsme uklízeli?

Například poblíž haly na Koldumu, v okolí Czedíkova glorietu, v okolí Lidlu, garáží na Pavlu či v Nové Záluží.

 

Vila Libuše

O Libuši se staráme od roku 2019. Tedy staráme… Naše sdružení celý projekt zastřešuje. Ale hybatelem dění a současným majitelem je Petr. Bez něj a jeho rodiny by nebylo projektu, nebylo naděje.

A co přesně je Libuše?

Libuše je zvláštní starej barák uprostřed sídliště s pohnutým osudem.

Libuše je Globy a jeho rodina.

Libuše je místo pro lidi všech barev, věku, vzdělání i nevzdělání, vyznání i názorů, které respektují ostatní.

 

Libuše je zvláštní starej barák uprostřed sídliště s pohnutým osudem.

Libuše je Globy a jeho rodina.

Libuše je místo pro lidi všech barev, věku, vzdělání i nevzdělání, vyznání i názorů, které respektují ostatní.

 

Libuše je komunita lidí, kteří dokážou fungovat nejen sami pro sebe.

Libuše je prostor pro kulturu, hudbu, umění, učení, inspiraci, pohodu a lásku

Libuše je ostrov klidu a porozumění v moři chaosu.

Libuše je minulost. Libuše je budoucnost.

Libuše je pro všechny.