Spolek MY Litvínov chce změnit sídliště Janov. Zapojí místní.

autor: | 2. 11. 2020 | NAŠE akce, Tiskové zprávy, Všechny příspěvky | 2 komentáře(ů)

[Litvínov 30. 10. 2020] Organizace MY Litvínov startuje nový projekt v sociálně vyloučené lokalitě Janov, jehož cílem je harmonizace zdejších sousedských vztahů a nastartování procesů, jenž by v konečném důsledku měly znamenat aktivizaci zdejších obyvatel a jejich zapojení do osudu sídliště. V průběhu projektu se mimo jiné otevře sousedský dům, kde se budou při kulturních, sportovních a zahradnických aktivitách setkávat lidé z různých společenských vrstev. Projekt navazuje na předchozí činnost spolku v lokalitě.

Důležitým prvkem projektu je zapojování místních do plánované změny, aby obyvatelé Janova dokázali vyjádřit své potřeby a také přispěli k jejich naplnění. „Projektem přinášíme důležitou změnu úhlu pohledu na problematiku lokality. Ze zdejších obyvatel se postupem času stali jen pasivní diváci čekající na to, kdo za ně problémy vyřeší. Tenhle stav chceme v rámci projektu změnit. Všichni obyvatelé Janova musí participovat na osudu sídliště a to včetně Romů, kterým je třeba dát skutečnou příležitost, nikoliv o nich smýšlet jako o občanech druhé kategorie. V rámci projektu se pokusíme zasypat alespoň část příkopů, které tu mezi majoritou a Romy po desítky let vznikaly,“ říká předseda spolku Petr Globočník

Projekt bude probíhat 2 roky a podpořila jej Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska. Celková částka grantu činí 55 593 euro, z nichž většina bude využita na vzdělávací, volnočasové a kulturní aktivity, jejichž cílem je primárně posílit a rozvíjet kompetence místních.

„Záměr projektu, tedy vytvoření samostatně fungující komunity, což považujeme za jeden z důležitých kroků pro řešení situace sociálního vyloučení, je v kontextu sídliště Janov poměrně ambiciózní, ale nemá cenu se držet při zemi, bez zapojení místních obyvatel se zdejší situace nezlepší“, uvádí Anna Wünschová, projektová manažerka organizace. „Heslo projektového období zní ‘S odvahou’ a toho jsme se chtěli držet hned od začátku“.

Organizace MY Litvínov stojí za celou řadou aktivit ve veřejném prostoru města Litvínova, nyní se chce kromě toho zaměřit na nejbolavější část města, za kterou její členové považují právě Janov, kdysi žádané adresy litvínovských rodin.

2 komentářů

  1. Janov

    Dobrý den, četl jsem článek v Radnici č. 20. Mimo jiné je napsáno „…zasypat alespoň část příkopů, které tu mezi majoritou a Romy po desítky let vznikaly“. Pravděpodobně mi něco uniklo. Romové v Janově netvoří majoritu? A opravdu očekáváte splnění cíle – harmonizovat sousedské vztahy? V Litvínově žiji 65 let a za celou dobu se to nikomu nepodařilo. Protože to nejde. Mám dojem, že to vzniklo jenom pro zdůvodnění čerpání dotací.
    (Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme – udělal jsem to, ale nevím, jak by tomu rozuměli Romové – kromě těch, co pracují v Anglii – kdyby si to chtěli přečíst.)
    Litjan

    Odpovědět
    • admin

      Dobrý den.
      Děkuji za vaši reakci. Chápu vaší skepsi. Určitě se dá nedělat nic, ale jako patriotů, nám nešlo se smířit s tím, jak to v Janově vypadá. Z praxe mohu potvrdit, že harmonizovat zdejší sousedské vztahy jde, ale stejně jako v jakémkoliv jiném vztahu na to musí být dva. V Janově realizujeme dílčí aktivity od roku 2018, podpořeny byly poprvé až letos. Z obdobné podpory jsme před lety realizovali např. Obnovu parku nad Billou u Citadely. Nejlepší bude, když se přijdete podívat osobně a zapojíte se. Petr Globočník

      Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Spojte se s námi

Zaujala vás naše činnost? Pojďte nás sledovat interaktivně, sdílet s námi své názory. 

Máme aktivní profil na Facebooku, stačí nás začít sledovat.