Roman Ziegler: Považujeme za vhodnější celou akci pozdržet a soutěž realizovat

autor: | 19. 1. 2016 | #litvinov2030, NAŠE akce, Rozhovory, Všechny příspěvky | 0 komentářů

Dalšími, kdo na naši prosbu o krátký rozhovor velice rychle reagovali, byli lidé z litvínovského sdružení ANO. Odpovědi nám zaslal pan Roman Ziegler, jemu i sdružení za ně velice děkujeme.


MY Litvínov: V blízké budoucnosti naše město chystá dvě zásadní investice – nový bazén na Koldomu a nový most nad Mezibořskou ulicí. Jejich společné náklady jsou odhadovány zhruba na 260 milionů Kč. Ani na jeden projekt přitom nebyla vyhlášena veřejná architektonická soutěž. Namísto transparentního výběru z několika architektonicky, finančně a funkčně konkurenčních návrhů bude veřejnost pravděpodobně postavena před hotovou věc s možností pouze dílčích připomínek. Obě nákladné stavby přitom na desítky let zásadně ovlivní tvář města. Domníváte se, že jde v tomto smyslu o správný postup?

ANO: Hnutí ANO Litvínov bude na obě stavby navrhovat architektonickou soutěž. Je pravdou, že na stavbu bazénu i na vybudování nového mostu již existují projekty, nicméně považujeme za vhodnější celou akci o pár měsíců pozdržet a soutěž realizovat. Samozřejmě tento postup musí být v souladu s názory koaličních partnerů a ve finále má poslední slovo Zastupitelstvo města Litvínov, nicméně doufáme, že se nám náš názor, a tím i architektonické soutěže, podaří prosadit. Na toto téma máme v lednu koaliční setkání.

Projekty jsou v tuto chvíli pouze na papíře. Pokud existuje možnost jejich úpravy tak, aby veřejná soutěž proběhla – měla by taková změna vaši podporu?

Odpověď viz výše.

Srovnejme si nyní Litvínov a město Litomyšl. Historická Litomyšl je zapsána v UNESCO, přesto je i novodobou ikonou české městské architektury, neboť se právě díky soutěžím či pečlivému výběru předních českých architektů rozvíjí o další krásné stavby. Litvínov marně přemýšlí, jak chřadnoucí město zatraktivnit pro vlastní obyvatele i návštěvníky, leč zatím jsme nezaznamenali byť jediný pokus podobný třeba zmiňované Litomyšli. Čím to je? A co by se mělo změnit, abychom se i u nás dočkali staveb, na něž budeme pyšní, na něž se lidé budou jezdit dívat?

Tato otázka je spíše na delší ústní debatu. Samozřejmě je to otázka financí a atraktivnosti místa – zde se můžeme Litomyšli jen těžko přiblížit. Ale naší snahou samozřejmě je, aby obě stavby patřily do kategorie kvalitních a zajímavých.

Děkujeme za rozhovor.

Roman Ziegler

Roman Ziegler

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Spojte se s námi

Zaujala vás naše činnost? Pojďte nás sledovat interaktivně, sdílet s námi své názory. 

Máme aktivní profil na Facebooku, stačí nás začít sledovat.