PROJEKCE: CESTA VEN

autor: | 24. 9. 2015 | NAŠE akce, Všechny příspěvky | 0 komentářů

Spolek MY Litvínov připravil do Hudebního klubu Ponorka Litvínov další z řady projekcí. Tentokrát bude v sobotu 10. října 2015 od 20:00 promítnut film Petra Václava Cesta ven.

„Cesta ven je příběhem mladé ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život.“

Cesta ven je příběhem mladé ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život. Naráží však na předsudky společnosti a s nimi spojené překážky; je Romka. Těžko se jí daří obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor. Romská soudržnost také naší hrdince nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani otec nemůže pomoci, nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela již dávno. Myšlenka na tento film se poprvé objevila počátkem ledna 2012 a samotné natáčení probíhalo v únoru a březnu 2013. Petr Václav našel předobraz příběhu Žanety a Davida na návštěvě u svých přátel. A pak jej doplňoval o životní reálie dalších lidí, se kterými se potkával.

Film Cesta ven byl uveden v rámci prestižní přehlídky nezávislých filmů na MFF v Cannes 2014. Pro českou kinematografii je přítomnost tohoto snímku v Cannes obrovským úspěchem, na který se čekalo 16 let. Naposledy byl v roce 1998 do programu festivalu v Cannes zařazen celovečerní hraný film Postel Oskara Reifa v sekci Semaine de la Critique.

Trailer k filmu Cesta ven
Petr Václav / Česko /2014 /103 min

Po projekci bude následovat diskuse na dané téma a po debatě pak zábava ve formě „disco pinčesu“. To znamená, že si můžete zahrát stolní tenis a hudební doprovod k tomu bude vybírat Dj Papi.

Událost na Facebooku.

20151010_pono

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Spojte se s námi

Zaujala vás naše činnost? Pojďte nás sledovat interaktivně, sdílet s námi své názory. 

Máme aktivní profil na Facebooku, stačí nás začít sledovat.