Daniel Volák: Veřejná soutěž by měla mou podporu

autor: | 21. 1. 2016 | #litvinov2030, NAŠE akce, Rozhovory, Všechny příspěvky | 0 komentářů

Třetím, kdo na naši výzvu o rozhovor reagoval, byl pan Daniel Volák. Jeho názory na stavby chystané i na problematiku architektonických soutěží a Litvínova obecně vám přinášíme níže. Panu Volákovi za jeho ochotu podělit se s vámi o své postoje děkujeme.


MY Litvínov: V blízké budoucnosti naše město chystá dvě zásadní investice – nový bazén na Koldomu a nový most nad Mezibořskou ulicí. Jejich společné náklady jsou odhadovány zhruba na 260 milionů Kč. Ani na jeden projekt přitom nebyla vyhlášena veřejná architektonická soutěž. Namísto transparentního výběru z několika architektonicky, finančně a funkčně konkurenčních návrhů bude veřejnost pravděpodobně postavena před hotovou věc s možností pouze dílčích připomínek. Obě nákladné stavby přitom na desítky let zásadně ovlivní tvář města. Domníváte se, že jde v tomto smyslu o správný postup?

Daniel Volák: Jedná se typicky o nesprávný a amatérský postup. Opět se ukazuje, že současné vedení města nestojí o názory občanů v zásadních věcech, ale naopak chce rozhodovat netransparentním a kabinetním způsobem.

Projekty jsou v tuto chvíli pouze na papíře. Pokud existuje možnost jejich úpravy tak, aby veřejná soutěž proběhla – měla by taková změna vaši podporu?

Jednoznačně mou podporu by měla veřejná soutěž a očekával bych od ní konkurenční, jiné, byť netradiční pohledy na věc a obsáhlou veřejnou diskuzi.

Srovnejme si nyní Litvínov a město Litomyšl. Historická Litomyšl je zapsána v UNESCO, přesto je i novodobou ikonou české městské architektury, neboť se právě díky soutěžím či pečlivému výběru předních českých architektů rozvíjí o další krásné stavby. Litvínov marně přemýšlí, jak chřadnoucí město zatraktivnit pro vlastní obyvatele i návštěvníky, leč zatím jsme nezaznamenali byť jediný pokus podobný třeba zmiňované Litomyšli. Čím to je? A co by se mělo změnit, abychom se i u nás dočkali staveb, na něž budeme pyšní, na něž se lidé budou jezdit dívat?

Je třeba v příštích volbách do zastupitelstva města zvolit odvážné kandidáty s fantazií a současně je třeba se zamyslet nad tím, kdo dlouhodobě žádný posun Litvínovu nepřináší.

Děkujeme za rozhovor

Daniel Volák

Daniel Volák

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Spojte se s námi

Zaujala vás naše činnost? Pojďte nás sledovat interaktivně, sdílet s námi své názory. 

Máme aktivní profil na Facebooku, stačí nás začít sledovat.